EkoKlubovna

Jako Skautské středisko Rožmitál pod Třemšínem jsme se zapojili do projektu Ekokluboven
v březnu 2020.

Co je to projekt Ekoškoly

Program Ekoškola je v současnosti největší vzdělávací program na světě vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. I přesto, že má v názvu slovo škola, tak nemá s výukou nic společného. Ekoškola je spíš návod, postup práce, jak řešit reálné problémy.

V současné době ho realizuje přes 20 milionů studentů a pedagogů z 68 zemí světa. Všechny zapojené školy program realizují pomocí jednotné metodiky 7 kroků, která vede k rozvoji akčních kompetencí, aktivního občanství a demokratických procesů u zapojených účastníků. To vše se děje na základě hledání a řešení problémů týkající se životního prostředí.

Projekt Ekoškola do skautských kluboven

Cílem projektu je přizpůsobit metodiku mezinárodního programu Ekoškola podmínkám skautských kluboven a základen. Skautům tento projekt chce pomoc s ekoprovozem i s podporou činnosti vedoucí ke zlepšení životního prostředí.

Organizaci to může přinést zajímavé možnosti, jak přistoupit ke zlepšení životního prostředí, zapojit rovery a rangers, kteří se nenajdou přímo ve vedení dětí, a nebo rozšířit naši činnost o další aktivity rozvíjející kritické myšlení, projektové uvažování a aktivní občanství.

Náš ekokodex

Analýza a plán činností

Členové projektu

Proběhlé akce

PŘESPÁVAČKA – LEDEN 2024

Jak se asi mají živočichové v oceánu si vyzkoušeli holky a kluci v malé simulaci hned po příchodu. Dále nelenili a zjišťovaly v týmech, jak je na tom Rožmitál s ekologií, To zdokumentovali a večer odprezentovali ostatním. Ve hře Riskuj! ověřili své znalosti i nedostatky. Druhý den nad ránem prošli únikovou hrou, kde kluk jménem Eko vypustil plyn, který by vyhubil všechny lidi na světě, protože se nestarají o svou planetu. Cílem bylo najít zvonek, který plyn uzavře a přislíbit, že se budou starat o naší zem.

Spolupráce se Základní školou J.J.Ryby Rožmitál pod Třemšínem

V červnu 2022 se nám v rámci akce Akční den pro životní prostředí podařilo navázat spolupráci se základní školou. U příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna, jsme se rozhodli v tomto zvyku pokračovat.

Den Země – duben 2023

Jako účastníci projektu Ekoklubovna jsme se na podzimním semináři od vzdělávacího centra Tereza účastnili Klimatické únikové hry. Nejenže se nám povedlo realizovat ji jako program pro skautky a skauty na střediskovém víkendu, ale také jsme ji dokázali nabídnout škole. Celkem 36 žákyň a žáků se tak účastnilo hry, kdy hlavním úkolem bylo přesvědčit starostku fiktivního městečka Terra Nostra, aby do plánovaného rozpočtu města zařadila proklimatická opatření.

Společně jsme se tak zúčastnili online klimatické konference, sestavili řetězec příčin vedoucích ke klimatickým změnám, dozvěděli se rozdíl mezi adaptačními a mitigačními opatření, překonali povodeň dělící nás od radnice a nakonec úspěšně přesvědčili starostku o nutnosti konat. Závěrem jsme si shrnuli nejzásadnější opatření vedoucí k ochraně klimatu a reflektovali průběh celé hry.

Holky a kluci při klimatické únikovce na skautském střediskovém víkendu v Říčanech – duben 2023

Ukliďme Česko – duben 2023

Konference Klima a já – představení naší ekoklubovny Čmeldou – únor 2023